• Působíme na trhu již od roku 1997více

  • Vinylové podlahy jsou dnes nejvyhledávanější podlahová krytinavíce

  • Provádíme renovace podlah historických objektů

  • Komplexní dodávka, montáž obkladů a dlažebvíce

  • Poskytujeme komplexní servis rekonstrukcí

Laminátové plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy získaly svůj název z principu své funkce. Plovoucí podlaha totiž není pevně spojena s podkladovou vrstvou. Díky tomu je možno plovoucí podlahu opětovně snadno rozebrat a položit. Nejčastějším způsobem pokládání plovoucích podlah je spojování lamel podlahové krytiny pomocí zámků - pero/drážka. Plovoucí podlahy jsou v současnosti nejrozšířenější podlahovou krytinou. Nespornou výhodou ve prospěch plovoucích podlah je jejich snadná pokládka a dostupná cena Plovoucí podlahy jsou snadno udžovatelné a množství dekorů ve kterých se plovoucí podlahy vyrábějí je skoro nevyčerpatelné.

Velmi oblíbeným a rozšířeným materiálem plovoucích podlah je laminát. Laminátové plovoucí podlahy imitují podlahy dřevěné tzn. používá se kresba dřeva a částěčně také jeho přirozená barevnost.

Díky tomu můžeme pořídit laminátové podlahy s dekorem dubu, buku a jiných dřevin. Tyto laminátové podlahy jsou však oproti přírodnímu dřevu přibarvené. Laminát může imitovat i dlažbu. Tyto laminátové podlahy se vyrábí ve více rozměrových řadách - v obdélnících a čtvercích

Technologie laminátových plovoucích podlah

Nižší cena laminátových podlah oproti dřevěným podlahám je dána konstrukcí plovoucí podlahy. Nášlapná vrstva laminátové podlahy je tvořena nelámavou pryskyřicí na podkladovým dekoračním papíru. Čím kvalitnější je melaninová pryskyřice, tím vyšší je číslo udávající kvalitu povrchu a možnosti uplatnění plovoucí podlahy. Střední vrstva, kde je vyfrézováno pero a drážka je vyrobena ze speciální dřevovláknité HDF desky, čímž je dána velká tlaková pevnost hotové laminátové podlahy. Spodní stranu dílce tvoří pryskyřicová protitahová balanční vrstva, která chrání před vlhkostí a zajišťuje tvarovou stálost dílce plovoucí laminátové podlahy.

Výhody laminátových plovoucích podlah

Mezi velké přednosti těchto plovoucích podlah patří nižší pořizovací náklady, dobrá odolnost proti poškrábání, zejména pokud máte doma zvířecího mazlíčka a široká škála vzorů a barev. Laminátové plovoucí podlahy jsou vhodné do ložnic, obývacích pokojů, kuchyní, ale i do butiků, restaurací a sportovních zařízení. Plovucí laminátové podlahy jsou vhodné i pro podlahové vytápění. Údržba laminátových podlah je velmi nenáročná a proto jsou laminátové podlahy vyhledávány zejména rodinami s malými dětmi. Tyto podlahy jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky.

Nevýhody laminátových plovoucích podlah

Nevýhodou laminátové podlahy je její mírně vyšší hlučnost a oproti dřevěným podlahám je studenější na dotek.

Laminát je tvrdší než dřevo, ale na rozdíl od něj to není obnovitelný materiál, tzn. při poškození se musí vyměnit celá lamela, protože původní poškozenou nelze zbrousit jak to lze například u parket. Jedná se sice o poměrně tvrdý materiál, ale zároveň křehký, který se snadno rozbije. Pokud laminátová podlaha natáhne vlhkost, tak se zdeformuje její HDF nosná deska a už se nikdy nevrátí do původní podoby.

Každý zájemce o laminátovou podlahu narazí při výběru na zásadní rozhodnutí. Kterou z kategorií laminátových podlah si vybrat? Laminátové podlahy se liší ve způsobu laminace svého povrchu a známe dvě současné určující technologie, tvořící zároveň 2 hlavní kategorie těchto podlah.

Vysokotlaký laminát - HPL (High Pressure Laminate) a přímý laminát - DPL (Direkt Pressure Laminate).

Jak vypadá dnešní laminátová podlaha

Veškeré laminátové podlahy vlastně mají podobnou konstrukci a na první pohled tedy vypadají stejně. Jsou to desky z dřevovláknité hmoty vyšší hustoty, potažené z obou stran tenkou laminovanou vrstvou. Vrchní vrstva má v sobě navíc zalaminovaný dekorační papír. Na bočních hranách mají podlahové lamely zámek, kterým do sebe zapadnou. Výhradně jde o plovoucí podlahy, které se nelepí k pevnému podkladu. Mezi podklad a podlahu téměř vždy vkládáme parotěsnou zábranu (PE folie tloušťky 0,2 mm) a tlumící podložku (ta bývá nalepena už na podlahové lamele).

Jak při výběru laminátové podlahy postupovat?

  1. Nejpodstatnější je, kolik chceme do laminátové podlahy investovat.
  2. Chcete-li přímý laminát, zvolte nejrozšířenější střední třídu 32/31 tloušťky 7 až 8mm. Tato třída však má největší výběr a rozhodování tedy bude nejtěžší. Vybírejte proto podle pevnosti zámku a rozhodně podlahu pořiďte včetně položení (zaplatit službu se vyplatí). Orientujte se i podle toho, které kolekce podlah z přímého laminátu se právě nejvíc prodávají a uživatelé přitom poskytují pozitivní reference.
  3. Budete-li vybírat z těch nejkvalitnějších podlah, vsaďte na vysokotlaký laminát s hliníkovým zámkem. Nic lepšího dnes na trhu nenajdete. Je však nutné vědět, zda opravdu až tak vysokou kvalitu potřebujete. Předpokládáte-li ve svém objektu vyšší zátěž a dáváte přednost praktičnosti podlahy před možným výběrem ještě exkluzivnějšího řešení (třeba dřevěný masiv), pak ani jinou volbu nemáte.

Rozdíl ve struktuře laminátových podlah

Rozdíl ve struktuře laminátových podlah tkví ve vrstvách melaninem tvrzeného papíru na jejich povrchu. Kvalitnější podlahy si přitom zakládají i na výšce přechodů mezi lamelami, na čistých spárách, naprosté pravoúhlosti a podobně.

Rozdíl ve výrobě laminátových podlah

Vysokotlaký laminát (HPL) se vyrábí odděleně a takto samostatně zpracovaná a důkladně slisovaná vrstva se lepí na základní desku ( HDF – High Definition Fiberboard). Tento způsob je výrobně náročnější a dražší. Přímý laminát (DPL) se vyrábí kontinuálním způsobem, odvíjením základních vrstev z rolí a průběžným lisováním na základní desku. Tato výroba je rychlejší a levnější.

Hlavní rozdíl je však vizuální

Hlavní rozdíl spočívá v tloušťce, která je u vysokotlakého laminátu HPL cca 3 až 4 x větší, než u DPL laminátu. Robustnost HPL je znát už jen laickým posouzením. Stačí vzít vzorek do ruky a není třeba dalších slov. Dalším významným rozdílem, závislým však na subjektivním posouzení, je hlubší prokreslení barev dekoračního papíru u laminátu vysokotlakého.

Rozdíly v použitých zámcích laminátových podlah

Zásadní je pevnost spoje zámku (Alloc u svého hliníkového zámku uvádí 1.200 kg/m), snadnost a rychlost montáže a možnost opakovaného rozložení a složení (praktické například při změně bydliště, odstěhujeme se i s novou podlahou).

Záruční podmínky

Většina výrobců poskytuje na své laminátové podlahy záruku 5 až 15 let. Záruka je poskytovaná na oděr povrchu, odolnost vůči běžné chemii a stálobarevnost. Přitom dlouhodobější záruky bývají marketingovým záměrem (podlaha, kterou za 15 let poškrábete, nemusí být úspěšným synonymem uplatněné záruky).

Go to top