• Působíme na trhu již od roku 1997více

  • Vinylové podlahy jsou dnes nejvyhledávanější podlahová krytinavíce

  • Provádíme renovace podlah historických objektů

  • Komplexní dodávka, montáž obkladů a dlažebvíce

  • Poskytujeme komplexní servis rekonstrukcí

Přírodní linoleum

Linoleum, které v roce 1863 vynalezl v Anglii Frederic Walton, se v podstatě za použití stejné technologie vyrábí dodnes. Přírodní linoleum ale není PVC! Je vyrobeno z přírodních surovin – lněného oleje, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmentů, vápence a juty.

Návrat linolea

Dlouhá léta představovalo přírodní linoleum vděčnou podlahovou krytinu, která měla široké uplatnění. Bylo levné a sloužilo „do roztrhání těla“ – takřka věčně. Když se jeho povrch odřel, natřelo se jednoduše barvou a plnilo svou funkci dál. Potom však přišla módní vlna PVC a přírodní linoleum se dostalo, alespoň v naší republice, na několik desetiletí na vedlejší kolej.

V současné době však stále více nachází přírodní linoleum od řady evropských výrobců své uplatnění nejen v kancelářských budovách, nemocnicích, hotelech či školách, ale také v domácnostech. Mezi nejznámější přírodní linolea dnes patří Marmoleum, Artoleum, Marmorette a Linosom. Na rozdíl od PVC je linoleum stoprocentně bez jakýchkoliv škodlivých látek. Je tvrdé, ale přitom pružné, takže dobře působí na klouby člověka. Také je trvanlivější než PVC. Probarvená vrstva dosahuje až na podkladovou jutu, což zaručuje i při dlouhodobém a nepříliš šetrném zacházení jeho stále bezchybný vzhled.

V bytových prostorách se jeho životnost pohybuje v rozpětí 50–70 let. Přírodní linoleum se vyrábí v standardních tloušťkách 2 až 2,5 mm, ale někteří výrobci nabízejí linoleum o tloušťce 3,2 mm, nebo v ještě silnějším provedení pro sportovní použití. Připočteme-li širokou škálu přírodních barev, jemných pastelových tónů, ale i moderních dekorů, může linoleum nabídnout mnoho – jak po stránce užitných vlastností, tak po stránce vzhledu. Proto se i u nás stává interiérovým materiálem s velkou budoucností.

Důvody pro Marmoleum a Artoleum

Koupě podlahové krytiny znamená v každém případě investici. Předpokládáme, že za rozumnou cenu chcete vysoce kvalitní podlahovou krytinu, která si zachová svůj atraktivní vzhled a trvanlivost po celou dobu používání. Tyto požadavky splňuje například Marmoleum a Artoleum, což jsou hladké podlahové krytiny, které se stále častěji objevují i v bytových interiérech. Jsou-li správně udržovány, vydrží zmíněná přírodní linolea i v nejtěžších provozních podmínkách a není výjimkou, že si svůj původní vzhled zachovají 20, 30 i více let.

Pevnost získávají během sušení a odolávají vysokému bodovému zatížení. Marmoleum ani Artoleum se samo nevznítí a v případě požáru nepřispívá k šíření ohně. Stopy po cigaretách je možné snadno odstranit opatrným seškrábáním. Poté obnovíme povrchovou ochrannou vrstvu. Vysoká trvanlivost ve srovnání s ostatními materiály snižuje náklady. Možnost suchého čištění těchto podlahových krytin šetří 30 % nákladů ve srovnání s údržbou tekutými prostředky. Snadno se z nich odstraňuje prach, proto jsou vhodné pro osoby s dýchacími potížemi.

Základními surovinami pro výrobu Marmolea a Artolea jsou lněný olej, pryskyřice, korek, dřevitá moučka a barviva. Mají neměnné antistatické parametry, a proto brání vytváření statického náboje. Kromě toho vykazují velmi příznivé hodnoty elektrického odporu. Z Marmolea i Artolea lze snadno navrhnout individuální motivy a vzory v různých barvách. Technologie řezání vodním paprskem umožňuje realizovat i velmi složité návrhy. Spáry v Marmoleu i Artoleu jsou vodotěsné, pokud při jejich svařování (podobná technologie jako při svařování PVC) využijete příslušné svařovací šňůry. Kontrastní svařovací šňůry mohou být použity jako zvláštní dekorativní prvek.

Paleta barev

Marmoleum Real, Marmoleum Fresco, Walton a Corklinoleum tvoří základní sortiment výrobků Marmoleum. Jsou k dostání v 68 barvách. Jednotlivé výrobky a barvy se dají velmi snadno kombinovat tak, aby se celkový vzhled podlahové krytiny hodil do specifického prostředí. To činí z Marmolea vhodný výrobek pro domácnost a školy, stejně jako pro kanceláře, nemocnice a další veřejné prostory. Artoleum je poměrně nová skupina výrobků linolea. Kolekce obsahuje čtyři různé linie: scala, graphic, piazza a sierra. Každý styl má vlastní charakteristiku a může být zdrojem inspirace pro vytváření krásných podlah. Samostatně či v kombinaci s Marmoleem může dát Artoleum podlaze libovolný výraz. Celá série Artoleum obsahuje 57 různých stylů.

Instalace, údržba a cena

Podlahové krytiny Marmoleum a Artoleum jsou součástí komplexního systému, který zahrnuje materiály pro přípravu podkladu, nářadí pro instalaci, lepidla, svařovací šňůry, sokly a rohy, prostředky k údržbě podlahy a zařízení pro výuku kladečů. Pro atraktivní vzhled a dlouhou životnost podlahové krytiny je důležitá kvalita jejího položení. Proto je lepší svěřit zejména přípravu podkladu odborníkům vybaveným potřebnými znalostmi a nástroji. Samotná pokládka je obdobná jako při pokládání PVC.

Mokrá i suchá cesta údržby Marmolea a Artolea je jednoduchá. Při mokré cestě jsou možné dvě metody: postřikování sprejem nebo metoda mýdlového filmu. Zároveň však výrobce doporučuje čištění podlah „za sucha“, neboť prach a volné částice nečistot se lepí na podlahu, jakmile přijdou do styku s vodou. Setření prachu se proto jeví jako mnohem účinnější než čištění za mokra.

Zajímavosti

Korkové linoleum Corklinoleum je speciální výrobek z přírodních surovin. Místo dřevité moučky je přidáno velké množství korkové moučky, čímž se docílí speciální charakteristiky korkového linolea: hřejivý omak, zvukověizolační schopnost, elasticita, tlumení rázů a povrch vzdorující klouzání. Všechny tyto vlastnosti činí korkové linoleum vynikající variantou např. v ložnicích, kde se vyžaduje tepelný komfort a tlumení zvuku. Korkové linoleum se dodává v osmi barvách a ve třech tloušťkách: 3,2 mm, 4,5 mm a 6 mm. Záleží na vás, jaký stupeň elastičnosti a tlumení rázů požadujete.

Další specialitou je Marmoleum Dual – rozměrově stálé linoleové dlaždice 50 x 50 cm, pokládané bez svařování. Kolekce standardních dekorací Marmoleum Mosaic (tloušťka 2 a 2,5 mm) zase nabízí různorodé bordury, intarzie a možnosti netradiční tvorby rohů. Linoleum Desk Top je vhodné na dveře, stoly a nábytek, ale dá se použít také jako psací podložka na stůl. Pevné a vysoce elastické je linoleum Bulletin Board, které najde uplatnění na stěnách. Díky povrchové úpravě v něm drží pevně napínáčky.

Go to top